Analog sistemler jpeg, mjpeg, mpeg4, h264 e geçiş süreçleri

Güvenlik kameraların temelini oluşturan analog sistemler, digital kayıt cihazlarının dahil olması ile yeni bir çağa başlamış oldu. Analog dan kasıt görüntü aktarımlarının analog sinyaller ile aktarıldığından bu sisteme verilen genel isim dir. Görüntü algılayıcıları digitaldir fakat aktarım birimi ve sinyalleri analog dur.

Kayıt yapmayan veya time lapse (zaman atlamalı) olarak kayıt yapan ve quad lar ile desteklenen video kaydedicilerin olduğu dönemlerde kayıtlar, VHS video kasetlerde muhafaza edilirdi. Kayıt sürelerinin düşüklüğü, saklama koşullarının yetersizliği, atlamalı görüntü gibi sorunlar Digital Video Recorder (DVR) lerin gelmesi ile ortadan kalktı. Digital video recorderler ilk başlarda jpeg, mjpeg formatları ile piyasayasürülmüştü. Bu formatlarda kayıt frame leri 1 - 2 en yüksek 6 fps idi. Bu formatın görüntü kalitesi yüksek, kayıt süresi düşüktü. 

Teknolojinin de gelişmesi ile hem fps değerleri arttı hem de mpeg4 sıkıştırma formatı kullanılmaya başlandı. mpeg4 formatı kayıt süresi orta seviye görüntü kalitesi de orta seviye idi. Marka değeri yüksek firmalar uzunca bir süre mpeg4 ü kullanmaya devam etseler de kısabir süre sonra onlar da teknolojilerini değiştirmek zorunda kaldılar.

mpeg4 den kısa bir süre h264 formatı geldi ki işte bu formatdan sonra güvenlik kamera sistemleri istenilen düzeye ulaşmış oldu. h264 formatının kayıt süresi uzun, görüntü kaliteleri de orta seviye dir. halen h264 kayıt formatı kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda onaylanan HEVC h265 formatı çok yakında güncel kullanıma girecektir.