Kamera Sistemlerinde Kayıt Yapmama Sorunu ve Çözümü

Güvenlik kamera sistemlerindeki kayıt yapmama sorunu ve çözümü. Teknik destek: 0312 324 49 22 - 0543 568 59 92

Kamera sistemlerinde yaşanan en büyük dez avantaj, görüntülerin korunması ve saklanmasıdır. İlk kaset kayıtlı sistemlerde de bu sorun başlı başına çıkmazdan ibaredti. Kasetlerin toz ve nem olmayan ortamlarda saklanması ve muhafaza edilmesi gerekiyordu. Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın bir müddet sonra kasetlerde yıpranma ve görüntü kayıplarının önüne geçilemezdi.

Bu sorun dijital kayıt cihazları(DVR)nın işi devralmasından sonra de devam etti. Kayıt cihazları ile hdd lerin uyuşmaması ilk zamanlarda kabus dolu zamanlar yaşattı. Uyumlu hdd leri bulmak, tedarik etmek, formatını uydurmak gibi prosedürler işlendi. Hdd üreticileri zamanla bu açığı kapatsalar bile, hdd lerin arızalanmasının önüne geçilemedi. Arızalı hdd lerdeki görüntüleri almak mümkün olmadığından, geçmişe ait hiçbir görüntüye erişilemezdi.

Sistemlerin megapixel görüntü seviyesine ulaşması kapasite ihtiyacını da artırmış oldu. Ne kadar çok hdd o kadar risk demekti. Hdd üreticileri 7/24, 7/24 data kurtarma hdd ler üretse de bu soruna kısmen çare bulabildiler. Özellikle çok kaliteli görüntülerin kayıtlarının tutulması ve izlenmesinde daha büyük veriler işlendiğinden hdd lerin de saniyedeki işlem sayısıda o kadar büyümektedir. Bu neden ile ısınma riski, çalışma ömrü ve yavaşlama sorunları yaşanmaktadır.

Kayıt sorununun imdat çağrısına biraz da olsa Raid yapılar cevap verdi. Sistemleri raid yapı ile entegre edilmesi, kayıt kaybının kısmen önüne geçmiş oldu. Bu raid yapı, sıralı, klonlu veya parite bilgili yazma tekniği kullansa da, soruna tamamen çare olamadı. Bu sefer de raid yapıda, yapıya göre 1 veya 2 hdd nin arızalanma riski tüm yapıyı çökerttiği gibi, raid yapının da bozulması tüm görüntülerin kaybolmasına neden oldu. Sorun hala devam.

Güvenlik kamera sistemlerindeki kayıt yapmama sorunu sonunda çözüldü.

Yeni nesil üretilen Kayıt ve yönetim platformu sayesinde, kayıt yapma garantisi %99,99999 a kadar yükseldi. Hem hdd lerin arızalanma riskini, hem de raid yapıların çökme riskini yok etti.

Nasıl başarıldı?

Veri işleme uzmanlık dalında geliştirilmiş algoritma sayesinde. Görüntü kaybı neredeyse sıfıra indirildi.

Yapı nasıl çalışıyor?

  1. Hdd ler gruplar halinde donanımsal raid lere bağlı. 
  2. Bu donanımsal raidler de kendi aralarında raid lenmiş yazılımsal raid ler ile destekleniyor.
  3. Son olarak bu yapıların en tepesinde bulunan, içeriğinden bahsetmeyeceğim algoritma ile destekleniyor.
  4. Bua yapı için daha fazla hdd ye gerek olduğu düşünülebilir. Fakat algoritma sayesinde normal raid yapıda ayrılan hdd miktarı kadar yer ayrılmakta.

​Sistemde bulunan hdd lerin %80'i aynı anda arızalansa dahi, sistem hiçbir müdahaleye gerek duymadan kayıt yapmaya devam ediyor ve geçmiş görüntülerinizi hala izleyebiliyorsunuz. Sistemin gerçekten çalıştığına, geçmiş görüntüleri izlerken cihazın üzerindeki hotswap hdd leri teker teker çıkarak onay verdik. Güvenlik kamera sistemlerinde tercih edilebilecek üretilmiş en güvenli kayıt ünitesi sonunda sizlerin kullanımına sunuldu.

Saygılarımla;

Ankara Merkez Bilişim Adına

Murat AKTÜRK.

mahmut yılmaz
02.05.2018

neutron kamera kayıt cihazın hdd görmüyor ve bir kaç tane hdd değiştim yine görmüyor neden acaba yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim

Ankara Merkez Elektronik

hangi ildesiniz