ip güvenlik kamera kayıt yazılımları

ip kameralar analog kameralara göre görüntü boyutları daha büyük olduğundan, daha fazla işlem gücü ve kayıt kapasitesi gerektirmektedir.

Kurulan ip güvenlik kamera sistemleri NVR ile kayıt altına alınabilir. Fakat talepleri karşılamakta nvr düşük kalabilmektedir. Bu talepler; real time kayıt, çok yüksek kalitede kayıt, video analizi, plaka tanıma, mobese sistemleri gibi talepleri karşılayamamktadırlar. Bunun en önemli nedeni ana işlemci güclerinin, grafik arabirimlerinin, işlemci buffer larının, ram larının, işletim sistemlerinin vb.. düşük veya yetersiz olmalarıdır.

ip kayıt yazılımların temel mantığı nvr lar ile aynıdır. Sonuçta her ikisi de kayıt yapma ve geçmiş kayıtları izletme mantığı ile çalışırlar. ip kamera kayıt yazılımları windows veya linux işletim sistemine kurulabilir. Orta sınıf bir bilgisayardan xenon işlemcili sunuculara kadar entegre edilebilir. bu sayede işlemci güclerini, grafik arabirimlerini, işlemci buffer larını, ram lerıni, işletim sistemlerini vb.. ana ara birimleri talepleri karşılanacak şekilde düzenlenebilir. Düzenlenen bilgisayar tabanlı sisteme, yazılımın ve bilgisayarın karşılayabileceği kadar kamera kayıt yaptırılabilir. Bu sayı şimdilerde 250 kameraya kadar, fakat ileride network altyapısının 10 gb seviyelerde kullanımı yaygınlaştıktan ve bilgisayarlar bu sistemi desteklediten sonra bu sayı 500 hatta 1000 e kadar çıkabilir.

Bu bahsi geçen profesyonel ip yazılımlar, sistemin arka planında görselsiz yani kamera izletmeden kullanıldığından sistemden beklenilen güç gereksinimi çok düşüktür. bilgisayar ana yükü network iletişimine ve networkten aldığı bilgiyi çözdükten sonra kayıt birimlerine yazdırmak için kullanır.

Asıl yük görüntüleri izlerken ortaya çıkar. Örneğin 16 adet 2 megapixel ( full hd ) kameralı sistemde 16 kameranın geçmiş görüntülerini izlemek, 16 adet dvd yi bilgisayarınızda aynı anda açmak ile aynıdır. Bu durumda işlemci ve çevre akipmanları, grafik arabirimi ( ekran kartı ), ses kartı,  hard disk ve ekipmanları, power supply gibi ekipmanlarının en yüksek çalışma kapasitelerini zorlayacaklardır. Bu da bilgisayarın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır.

Bu gibi sorunların önüne geçebilmek için izleme noktalarının ayrı tutulması gerekmektedir. Böylece kayıt biriminin yükü azaltılmış olur ve sistem randımanlı ve planlanmış şekilde kayıdına devam eder.

Kamera sayısına ve bilgisayarın gücüne bağlı olarak aynı sistemde kayıt ve izletim işlemi yapılabili.