Video Analiz Sistemleri

Akıllı Video Analiz Sistemleri,

Güvenlik Kamera Sistemlerinin aktif olarak çalışabilmesidir. Kameraların bakış alanı bölgesinde oluşabilecek olumsuz durumlarda devreye giren sistemler tasarlıyor ve uyguluyoruz.. Akıllı davranış analizleri ,sınır ihlali analizi (sanal hat), duman ve alev algılama, oyalanma başıboş dolaşma tespiti, sabotaj algılama, hareket algılama analizi, terk edilmiş nesne ve nesne kaybolma algılama , insan, araç, ve eşya sınıflandırılması, renk tanımlama, yön analizi vb..

Uyguladığımız analizlerden bazıları.

Sınır İhlali Analizi, Sanal Sınır Hattı,

En çok ihtiyaç duyulan ve en çok tercih edilen analiz biçimidir. Bu analizde sistem, tüm çevreyi güvenlik görevlisine ihtiyaç duymadan korumakta ve gerekli birimleri devreye sokabilmektedir.

Kameraların görüş alanı içerisinde oluşturulacak olan sanat hat boyunca, nesnelerin büyüklüğüne bağlı olarak geçiş yapılması durumunda devreye giren analizdir. Bu analiz erken uyarı olarak da tanımlanabilir. Operatör ekranına bilgi, uyarı sireni, sesli anons, e mail, aydınlatmaların aktif edilmesi, güvenliğin yönlendirilmesi gibi birçok senaryo oluşturulabilir.

Sanal sınır hattı Sanal sınır hat video analiz

Duman ve Alev Algılama Analizi,

Kamera bakış alanı içerisinde, duman veya ateş algılamaya yarayan analizdir. Bu sayede duman detektörüne gerek kalmadan hem kamera hem de yangın algılama görevini yapılabilmektedir. Açık alanlarda yangın algılama yapılamamaktadır. Akıllı video analiz sistemlerinde bulunan alev ve duman algılama analizi sayesinde açık alanlarda ve kapalı alanlarda yangın önlemesi yapılabilmektedir.

Duman ve alev algılama analiz

Araç Duraklama Parketme, Oyalanma , Başıboş Dolaşma Analizi,

Kameraların görüş alanı içerisinde oluşturulacak olan bölge içerisinde park etmiş araç, belirli bir süre kalan araç, oyalanan, dolaşan gibi durumlarda devreye giren analizdir. Bu analiz erken uyarı olarak da tanımlanabilir. Operatör ekranına bilgi, uyarı sireni, e mail, aydınlatmaların aktif edilmesi gibi birçok senaryo oluşturulabilir.

araç duraklama, park etme analizi oyalanma başıboş dolaşma analizi

Sabotaj Algılama Analizi,

Kameraların önünün kapatılması, boyanması, yön değiştirilmesi, sökülmesi, iletişimin kesilmesi, enerjisinin kesilmesi gibi durumlarda devreye giren analizdir. Bu analiz erken uyarı olarak da tanımlanabilir. Operatör ekranına bilgi, uyarı sireni, e mail, aydınlatmaların aktif edilmesi gibi birçok senaryo oluşturulabilir.

kamera sabotaj algılama

Hareket Algılama Analizi,

Kameraların görüş alanındaki bir bölgede veya tamamında olan hareketler için kullanılır. Erken uyarı olarak da tanımlanabilir. Operatör ekranına bilgi, uyarı sireni, e mail, aydınlatmaların aktif edilmesi gibi birçok senaryo oluşturulabilir.

kamera hareket analizi

Terk Edilmiş Ve Kaybolan Nesne Analizi,

Kameraların bakış alanı içerisinde belirlenen gölgelerde, nesnelerin kaybolması, alınması veya bırakılması  gibi durumlarda devreye giren analizdir. Bu analiz erken uyarı olarak da tanımlanabilir. Operatör ekranına bilgi, uyarı sireni, e mail, aydınlatmaların aktif edilmesi gibi birçok senaryo oluşturulabilir.

terk edilmiş nesne analizi kaybolan nesne analizi

Renk Analizi,

Video analiz sisteminde bulunan diğer bir özellik ise renk analiz dir. Bu analiz sayesinde geçmiş görüntü izleme sırasında geçen zamanı azaltmak amacı ile tasarlanmıştır. Obje rengi veya insan elbise rengi girilerek yapılan arama ile istenilen görün kısa zamanda tespit edilmektedir.

güvenlik kamera renk analizikamera geçmiş renk arama

Canlı Ve Nesne Ayırt Edebilme Analizi,

Geçmiş görüntü izleme sırasında geçen zamanı azaltmak amacı ile tasarlanmıştır. Objenin hareketini, büyüklüğünü, yününü vb.. bilgiler girilerek yapılan arama ile istenilen görün kısa zamanda tespit edilmektedir

canlı ve nesne ayırma

Yönlenme Analizi,

Bu analiz de geçmiş görüntü izleme sırasında geçen zamanı azaltmak amacı ile tasarlanmıştır. Araç veya insan hareket yönü belirterek yapılan arama ile istenilen görün kısa zamanda tespit edilmektedir.

yön analizi

E-map, Elektronik harita,

Elektronik harita desteği aracılığı ile alarm kaynağının harita üzerinde kolayca görüntülenmesini ve buna bağlı canlı izlemeyi kolaylaştırır. Kamera ve Alarm simgeleri harita üzerine eklenerek, alarm anında operatöre uyarı verebilir.  Harita üzerindeki kameranın canlı izlemesi, PTZ kontrolü ve yapılmış kayıtlarının izlenmesi sağlanabilir.

video analiz e-map elektronik harita

Uzaktan Anons Sistemi,

Video analiz sisteminde meydana gelen alarmlarda otomatik olarak veya operatör tarafından sesli uyarı verilebilir. Özellikle çevre güvenliğinde kameraların baktığı açıda, dışarıdan gelebilecek tehlikeler önceden uyarılarak önlenmesi sağlanabilir.

video analiz anons

Aydınlatma Kontrolü,

Video analiz sisteminde meydana gelen alarmlarda, otomatik olarak veya operatör tarafından aydınlatma kontrol edilebilir. Özellikle çevre güvenliğinde kameraların baktığı açıda, dışarıdan gelebilecek tehlikeler önceden uyarılarak önlenmesi sağlanabilir.

video analiz aydınlatma

 

 

Ad Soyad *
Email*
Tel
Mesaj